• Školský rok 2023/2024

Okresné kolo astronomickej súťaže „ Čo vieš o hviezdach“

Dňa 22.3. sa naši štvrtáci Marko Kuráň, Šimon Ferenčík a Andrej Krivda zúčastnili astronomickej súťaže „ Čo vieš o hviezdach“, ktorá sa konala v Dolnom Kubíne. Krásne umiestnenie vďaka svojim vedomostiam dosiahol Andrej Krivda, ktorý získal tretie miesto a postúpil do krajského kola. To sa bude konať dňa 18.4. v Žiline. Tešíme sa z krásnej reprezentácie školy a blahoželáme k super výkonu.

Okresné kolo recitačnej súťaže  "Šaliansky Maťko"

Dňa 28.02. 2024 sa v Námestove konalo okresné kolo recitačnej súťaže  Šaliansky Maťko. Žiak 3.A,  Ján Znak, nás úspešne reprezentoval a za svoju recitáciu získal Cenu poroty. Blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov.

7. ročník okresnej výtvarnej súťaže "Valentínka"

Aj v 7. ročníku okresnej výtvarnej súťaže Valentínka boli naši žiaci úspešní. V  I. kategórii, 6 - 8 rokov, získal 1. miesto Simeon Minárik z 1.A. V tejto kategórii bola zároveň za výtvarné diela udelená Cena poroty, ktorú získali Jakub Feranec z 2.A a Teodor Chajdiak z 1.B. V  II.kategórii,  9 - 12 rokov, nás úspešne reprezentovala práca, ktorú vytvorila  Linda Veselovská a získala 2. miesto.

Šírme digitálne dobro

Témou tohtoročnej výzvy pri príležitosti Dňa bezpečného internetu, ktorú vyhlásilo Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch bolo Šírme digitálne dobro.

Úlohou žiakov bolo spracovať túto tému z ich pohľadu a priniesť tak osvetu pre ostatných. Zo 100 zapojených škôl na Slovensku, z približne 3500 zúčastnených žiakov,  práve príspevok našich štvrtákov veľmi zaujal hodnotiacu porotu. Stal sa jedným z 13 vybraných, ktoré získali ocenenie. V apríli privítame členov Národného koordinačného strediska v našej škole, ktorí  osobne odovzdajú  cenné ohodnotenie i ceny žiakom. Vynaložené úsilie, čas a námaha vytvoriť originálne video, stál za námahu. Z tohto úspechu sa veľmi tešíme. Štvrtákom gratulujeme za skvelú reprezentáciu, za šírenie digitálneho dobra a zároveň dobrého mena našej školy.

Medzinárodná súťaž "Slovensko v srdci Európy"

V Bratislave, dňa 8. februára, sa konala vernisáž výstavy a prehliadka najúspešnejších prác medzinárodnej súťaže Slovensko, krajina v srdci Európy za rok 2023. Záštitu nad touto súťažou prevzal predseda Národnej rady Slovenskej republiky Peter Pellegrini. Všetky zaslané práce, ktorých bolo okolo 1500, boli hodnotené odbornou porotou, ktorej predsedal Ondrej Zimka. Žiaci z 2.A, Karolína Bronerská, Michal Hrindo a Marián Jančiga, boli ocenení za svoje víťazné fotografie. Domov si odniesli nielen krásne ceny, ale hlavne veľa zážitkov, ktoré na druhý deň porozprávali svojim spolužiakom.

Literárna súťaž - Môj vianočný príbeh

Naši žiaci boli úspešní aj v literárnej súťaži Môj vianočný príbeh. V I. kategórii, mladší žiaci 1. – 4. ročník, získali Cenu poroty Karolína Bronerská z 2.A a Rebeka Farbáková zo 4.A.

Okresná tvorivá súťaž - O najkrajšiu vianočnú ozdobu

V 4. ročníku tejto okresnej tvorivej súťaže vyhlásenej Centrom voľného času  Maják Námestovo v spolupráci s OZ Centráčik bola naša škola úspešná. V I. kategórii, 5 - 6 rokov, získala 2. miesto Lívia Matkulčíková a Cenu poroty Lukáš Rentka. Šikovným žiakom z 1.A triedy gratulujeme.

1. ročník  detskej výtvarnej súťaže - Tradičné Vianoce očami detí

Do 1. ročníka tejto detskej výtvarnej súťaže, ktorá bola vyhlásená pre žiakov základných škôl okresu Námestovo, poslalo svoje práce 196 detí z 10 základných škôl (Beňadovo, Hruštín, Krušetnica, Vavrečka, Novoť, Zákamenné, Oravská Polhora, Babín, Sihelné, ZŠ Pribinova Zlaté Moravce) a ZUŠ L. Árvaya Žilina. Spomedzi zaslaných pác očarila porotu práca nášho žiaka z 1.B triedy. V kategórii A , Žiaci 1.-4. ročníka základných škôl, získal 3. miesto Teodor Chajdiak. Gratulujeme!

Kolekcia vybratých prác bude sprístupnená 10. decembra 2023 v priestoroch Stálej expozície ľudového rezbárstva v Babíne, kde sa o 14.00 hodine uskutoční aj vyhlásenie výsledkov výtvarnej súťaže spojené s odovzdaním cien. Výstava potrvá do konca mesiaca január 2024.

Medzinárodná výtvarná súťaž - Vianočná pohľadnica

Medzinárodná výtvarná súťaž Vianočná pohľadnica je tematicky zameraná na uchovávanie tradičného vianočného zvykoslovia, konfrontovanie s inými kultúrami, národmi a výtvarné spracovávanie tradičnej vianočnej témy netradičnými výtvarnými technikami. Doporučenou témou súťaže pre tento školský rok sa stalii tradície pri štedrovečernom stole. 20. ročník bol rekordným v počte prijatých prác. Do súťaže sa zapojilo 298 materských a základných škôl, 42 ZUŠ, a 58 ŠZŠ a Spojených škôl zo Slovenska i Poľska. Úroveň súťaže je z roka na rok vyššia, nápaditosť a kreativita nepoznajú hranice. Odborná porota musela rozhodnúť a vybrať tie naj, čo bolo naozaj veľmi ťažké.
        Žiaci boli ocenení  v troch pásmach bez poradia a veku zaradení do kategórií: Špeciálne školy a Spojené školy, Základné umelecké školy a Základné a materské školy.

Ocenené a vybraté práce detí budú  vystavené v mesiaci december a január v mestách: Bratislava, Žilina, Dolný Kubín , Námestovo, Trstená. Krakow , Wilkovice. V mestách Námestovo, Dolný Kubín sa budú konať  vernisáže spojené so slávnostným odovzdávaním cien. Výtvarná téma Vianoc je v našej škole tradíciou a teší sa veľkej obľube.  Do súťaže sme poslali 15 najlepších výtvarných diel. Krásny úspech sa podaril Nine Jančigovej zo 4.A, ktorej práca  bola ocenená v BRONZOVOM PÁSME.