• Plenárne rodičovské združenie

• Vážení rodičia,

dňa 13.10., vo štvrtok, sa o 15:30 uskutoční plenárne rodičovské združenie v Kultúrnom dome, po ktorom bude nasledovať triedne ZRPŠ v budove školy.

Rodičovské združenie bude spoločné pre rodičov materskej aj základnej školy.

• Exkurzia - Klinské rašelinisko

• V utorok, dňa 06.10.2022, vymenili žiaci tretieho a štvrtého ročníka učebnice a zošity za teplé oblečenie a nepremokavú obuv. V spolupráci s CHKO Horná Orava a pani Ing. Zuzanou Kertysovou, ktorá má na starosť environmentálnu výchovu, absolvovali exkurziu na Klinské rašelinisko. Veľmi milá a ochotná pani Zuzka im pútavou formou priblížila život rastlín a živočíchov v tejto chránenej oblasti,. Žiakov čakala úloha – čistenie a vytrhávanie náletov drevín, čím sa zabezpečí zlepšenie životných podmienok ohrozených druhov rastlín a živočíchov v CHKO Horná Orava. Spočiatku ľahká úloha sa zmenila na neľahký boj s mocne zakorenenými rastlinkami. Niekedy nestačili jedny ruky, ale viacej, podobne ako v rozprávke Ťahal dedko repku. Statočne sa popasovali naozaj s poriadnymi koreňmi, aby ich dostali von. Voda po členky a nestabilný povrch sťažoval prácu našich školských ochranárov. Žiaci sa pohybovali po 14 – tisíc ročnom povrchu a za skvele odvedenú prácu si získali potlesk a ocenenie od pani Kertysovej. Aj keď sa trochu premočení a špinaví vracali naspäť, odniesli si z exkurzie zaujímavý a neopakovateľný zážitok, ktorý bol zároveň veľmi poučný. Sme radi, že sme našou pomocou, ktorá spočívala vo vytrhávaní náletových drevín, pomohli ochrániť rašelinisko, aby ho neochudobnili to najcennejšie - o vodu. Pani Zuzke ďakujeme za skvelý prístup, pútavú prednášku a vydarenú exkurziu.

• Výzva: Viac lásky a menej plastov

• Milí rodičia, zapojte sa do výzvy VIAC LÁSKY A MENEJ PLASTU. V Zelenej škole sme pripravili novú dušičkovú výzvu. Vyrobte doma s deťmi prírodné vence a pomôžte tak znížiť množstvo plastových odpadov na cintorínoch. Na ich výrobu využite len čisto prírodný materiál : prútie, listy, šišky, jutový špagát, sušené kvety, konáriky....Veniec by nemal obsahovať ani kúsok  plastového materiálu, tavnej pištole, polystyrénu...

Vyrobené vence môžu žiaci priniesť do školy od 24.10. , stanú sa súčasťou výstavy. Pred jesennými prázdninami im budú vrátené. Fotografie z tvorby môžete zaslať triednym pani učiteľkám. Ďakujeme.

• Európsky deň jazykov

• Slová ako Hello, Ciao, Привіт, Hallo bonjour, Buongiorno, zneli triedami ale aj chodbami školy po celý týždeň. Pozornosť žiakov bola upriamená na význam výučby a učenia sa cudzích jazykov. Žiaci strávili zaujímavý týždeň plný spoznávania. Dokázali, ako vedia pracovať s mapou a akí sú šikovní. Boli nadšení, keď spoznávali krajiny Európy. Tešili sa, že sa mohli podeliť o svoje zážitky z dovoleniek a povedať, aké slová v cudzom jazyku spoznali.

• Medzinárodný deň eura - 24.09.

• „Dziny, dziny , dziny, mám prasiatko z hliny. Nemám ho na jaterníčku, hádžem doňho po centíčku...“

Načo sú peniaze? A odkiaľ sa berú? Odpoveď na tieto i podobné otázky hľadali šikovní druháci. Spoznávali ako eurá vyzerajú, preskúmali euromince aj eurobankovky. aby sa pri platení nepomýlili. Počas Medzinárodného dňa eura boli hodiny matematiky, slovenčiny a čítania plné súťaží, hlavolamov, skladačiek a príkladov so spoločným menovateľom – euro.
            V druhej triede sa súťažilo s poriadnym zápalom – sčítavali sa eurá a centy, skúšalo sa, či žiaci vedia, koľko majú zaplatiť za nákup a koľko im má vydať pani predavačka v obchode, vysvetľovalo sa, aké dôležité je sporenie. S touto dôležitú úlohou im pomohlo pokladničkové sporiace prasiatko.